Den daňové svobody

22. 06. 2015

Svobodní dnes v 38 městech po celé ČR upozorňovali veřejnost na to, že právě 22.6 přestáváme pracovat na stát. Zástupci Svobodných Praha 3 se aktivně zúčastnili celodenního setkání a programi na Náměstí Míru.

Den daňové svobody

Svobodní dnes v 38 městech po celé ČR upozorňovali veřejnost na to, že právě dnes přestáváme pracovat na stát. Termín spočítala společnost Deloitte. Svobodní tak chtěli především upozornit na to, že daně jsou příliš vysoké a byrokracie přebujelá. Kolemjdoucí občané také houfně podepisovali dvě petice – proti zavedení online pokladen a za vypsání referenda o vystoupení ČR z EU. Lidé dále vyplňovali anketu, kam by rádi směřovali svoje daně. A nechyběl ani prezident... konkrétně Vítek Jedlička, prezident Liberlandu, přišel akci podpořit na nám. Míru v Praze.

„Daně v naší zemi jsou tak vysoké, že nám stát na daních bere téměř polovinu výdělků. Je to vlastně jako kdybychom každý den celé dopoledne pracovali na zaplacení daní a až odpoledne na sebe,“ upozorňuje předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach, který se osobně zúčastnil dvou akcí, a to v Berouně a v Praze na náměstí Míru.

Kam lidé chtějí, aby šly jejich daně?

Z postřehů pořadatelů právě v Praze 2 se lidé v anketě „Kam chcete, aby šly vaše daně“ vyslovili nejvíce pro zdravotnictví – lidi trápí drahé léky, špatný stav nemocnic, čekací doby, ale zmiňují i malé platy doktorů a zdravotního personálu.

Dále „hlasovali“ pro peníze do školství, preferenci získaly zejména základní a střední školy. „Velmi často se lidé vyslovili také pro bezpečnost a mysleli tím jak zajištění bezpečnosti v ulicích prostřednictvím policie, tak i častěji bezpečnost globální – vnímají svět kolem nás, mají obavy, a tak myslí i na armádu. Hodně hlasů získaly i  důchody. Ačkoliv si dost lidí v současnosti odpovědně uvědomuje, že si člověk musí šetřit na stáří a nespoléhat jen na stát, zároveň respektují, že lidem, kteří celý život přispívali do systému, je potřeba ty peníze prostřednictvím vyplácených důchodů vracet,“ přiblížil výsledky ankety za organizátory na nám. Míru zastupitel Prahy 3 Mojmír Mikuláš, kterého asi nejvíc zaujala diskuse nad anketou s žákem čtvrté třídy: „Velmi mne překvapil svým všeobecným přehledem! Také on zmínil nejdříve zdravotnictví, pak podporu pro chráněná území, což zřejmě ovlivnilo skautské hnutí, jehož je členem. Každopádně i on chápal, že ideálně by o tom co se bude dít s penězi jeho rodičů měli rozhodovat oni sami, a ne úředník.“

V kolonce „kam daně ne?“ lidé nejčastěji zmiňovali všemožné dotace soukromým firmám i státním podnikům.

Velký zájem o petice

V Benešově byla jednoznačným „trhákem“ petice za referendum o vystoupení z EU, často byla k vidění i delší fronta, i když bylo k dispozici i více petičních podložek! „Mnozí ji přišli sami podepsat hned, jak uviděli popis na stánku, nebylo třeba je oslovovat,“ popsal za berounské organizátory Václav Kares.

Podobné to bylo i v mnoha dalších městech. „Poprvé jsem zažil dlouhé fronty před naším stanem. Obě petice byly úspěšné,“ hlásil z Mladé Boleslavi Jan Matyásko.

„Lidé opravdu ve velkém podepisovali petici za vypsání referenda o vystoupení z EU. Tato akce mezi lidmi vyvolávala hodně pozitivních reakcí, děkovali nám a vyjadřovali podporu,“ popsal dnešní akci v Mělníku Jozef Znášik.

Počasí bylo proti nám

V mnoha městech bohužel nepřálo počasí – např. v Turnově to prý byla přímo „katastrofa“, jak to nazval organizátor Jaroslav Suchánek, který dále s úsměvem dodal: „Příště volit termín DDS raději podle předpovědi Hydrometeorologického úřadu než podle Delloite.“

To v Brně pršelo jen ráno a pak si celý den užívali sluníčka a příjemného tepla. „Lidi jsou vesměs příjemně naladění a rádi si s námi podebatovali o nízkých daních,“ hlásil z Brna Petr Pořízek.

Krásně to tedy uzavřel Roman Nepšinský z Olomouce: „Shodli jsme se na tom, že až prosadíme nízké daně, tak budeme na akcích ke Dni daňové svobody mrznout už někdy v dubnu…“.

SVOBODNÉ NOVINY - speciální číslo ke Dni daňové svobody 2015. (.pdf)

Dne 22. června 2015