Kapitálové výdaje rozpočtu na "umělecká" díla ? Nesouhlasíme.

03. 09. 2014

  Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

Kapitálové výdaje rozpočtu na "umělecká" díla ? Nesouhlasíme.


  Dne 2. 9. 2014 se na webových stránkách MČ Praha 3 objevila následující informace: "Praha 3 bude každý rok dávat dvě procenta z kapitálových výdajů svého rozpočtu na pořízení soch a uměleckých předmětů pro veřejný prostor. 
Novou směrnici, která má zajistit trvalé obohacování veřejných prostor o hodnotná umělecká díla, schválili radní třetí městské části,“ říká zástupce starostky Prahy 3 Matěj Stropnický. 

  Svobodní Praha 3 s tímto návrhem nové směrnice nesouhlasí a v případě zvolení do zastupitelstva městské části Praha 3 se pokusí uvedenou směrnici zrušit. Částka cca. 6.000.000 Kč ročně se dá jistě využít daleko lépe ve prospěch občanů, nežli za nákup skulptury, která se po čase stane terčem vandalů a městskou pokladnu bude stát její oprava další nemalé finanční prostředky.
  Svobodní Praha 3 se nebrání uměleckým dílům na území MČ Praha 3, pokud budou opravdu kulturním obohacením naší čtvrti. Svobodní Praha 3 jsou připraveni pro tato díla poskytnout obecní pozemky, avšak úhrada děl a jejich následná správa musí pocházet ze soukromého sektoru. Doba, kdy každé sídliště bylo "obohacováno" sochou kosmonauta z veřejných peněz, je již naštěstí skoro 25 let pryč. Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.